S nadcházející zimní sezónou, během které, jak všichni doufáme, bude padat jako o život, přichází nejvyšší čas na výběr snowboardového vybavení. Vždycky je lepší být připravený, protože to poslední co chcete, je shánět snowboard, vázání nebo boty na poslední chvíli, když už máte dávno řádit v prašanu. Na následujících řádcích vám dáme několik tipů, na co se při výběru zaměřit. Podíváme se nejen na výběr prkna, ale i bot a vázání.
SNOWBOARDOVÁ DESKA
Při výběru snowboardové desky je potřeba pamatovat hned na několik parametrů, které zásadně určují, jak se bude prkno ve finále na sněhu chovat a jak si svou jízdu na něm užijete. Je důležité, odpovědět si na několik otázek.
KDE BUDU NEJČASTĚJI JEZDIT?
Hned na začátku je dobré, uvědomit si, co vlastně od snowboardu očekáváte a kde budete převážně jezdit. Pokud víte, že se chcete primárně vozit na sjezdovce, je ideální sáhnout po „All-mountain“ desce. Jedná se o univerzální desky, které vám zaručí skvělou ovladatelnost při jízdě a učení a zároveň vás skvěle provezou i hlubším sněhem.
Pokud ale víte, že prioritou nebude jen sjezdovka, ale váš zájem padne i na snowpark, pak je dobré vybírat z „All-mountain freestyle“ prken. Ty jsou totiž ideální právě pro ridery, kteří rádi kombinují jízdu na sjezdovce s freestyle triky ve snowparku nebo na backcountry kickerech. Prkna jsou většinou o něco tvrdší, než prkna určená pouze na freestyle (jibování), takže vás pěkně podrží v oblouku nebo při dopadech na větších skocích.
Jestli už nějakou dobu jezdíte a našli jste se hlavně ve snowparku nebo na všech možných railech a bedýnkách, pak nemá cenu chodit do jiného prkna, než z kategorie „Freestyle“, případně „Street“. V těchto kategoriích totiž najdete hravé desky, na kterých si užijete spoustu srandy, a to jak na kickerech nebo boxech, tak vás nenechají ve štychu na žádném zábradlí na streetu.
Samozřejmě nemůžeme zapomenout ani na ty z vás, kteří si nedokážou představit snowboarding bez prašanu a vyráží do lesa a volného terénu. Sem patří kategorie „Powder“ s tvrdšími deskami, posunutými inserty směrem k patce a často speciálními shapy pro ideální rozložení váhy a surfování v hordách čerstvého sněhu.
DÉLKA (+ŠÍŘKA)
Pokud už víte, co od prkna čekáte, můžeme se pustit do výběru velikosti. Možná jste někde zachytili, že by snowboardové prkno mělo být vysoké po nos. Od tohoto se ale v posledních letech poměrně upouští, protože výběr délky prkna je hodně individuální. Pravidlo výšky mezi bradu a nos se dá ještě použít v případě, že hledáte prkno na ježdění ve větších rychlostech na sjezdovkách nebo pro jízdu ve volném terénu. V případech, kdy ale začínáte nebo chcete dělat triky, je lepší zvolit kratší desku, s kterou je potom mnohem snazší manipulovat a je obratnější. Tady volíte délku prkna ideálně k bradě, nebo lehce pod. Naopak na jízdu do prašanu bylo zvykem volit delší desky. Toto pravidlo stále platí, ale za poslední roky vzniklo plno nových kratších tvarů, kde je kladen důraz spíše na šířku.
Co se týká šířky prkna, u té je nejdůležitější, aby byla vhodně zvolena s velikostí boty. A to z jednoduchého důvodu – při zatáčení (naklánění se na hrany prkna) nesmí špička ani pata boty zasahovat do sněhu. Na to je dobré pamatovat hlavně v případech, kdy máte boty ve velikosti 45 a větší. Nemusíte se ale bát, velká část prken se vyrábí i v rozšířené variantě (tzv. Wide), která je určená právě pro takovéto případy.
TVRDOST
Dalším důležitým faktorem při výběru prkna je i jeho tvrdost. Obecně se dá říct, že tvrdá prkna oceníte zejména při vysoké rychlosti, případně v prašanu. Tvrdé desky totiž okamžitě reagují na váš pohyb, který efektivně přenesou, tudíž máte skvělou a okamžitou kontrolu při zatáčení a nerozhodí vás ani vysoká rychlost. Naopak měkká prkna jsou vhodná zejména na freestyle a také pro začátečníky, protože mají větší vůli odpouštět drobné chyby, takže se vám nebudou tolik sekat hrany. Středně vyšší tvrdosti jsou potom ideální na univerzální ježdění nebo také na skákání větších kickerů, kdy je potřeba se do desky pořádně opřít. Hodnotu tvrdosti jednotlivých prken najdete u každého snowboardu v popisu produktu.
Tuhost a tvrdost prkna nejvíce ovlivňuje jádro, typ laminace nebo například přidaná karbonová vlákna. U laminace například záleží, v kolika vrstvách a v jakých úhlech probíhá. Biaxiální laminace je na jádru snowboardu složena v úhlu 90° a 0°, což dělá ze snowboardu prkno, které je hravější a perfektně spolupracuje s riderem. Tato laminace se používá především u měkčích a levnějších prken. Třívrstvá, neboli triaxiální laminace, která je vrstvena v úhlech 0°, 45° a -45°, poté zajišťuje o něco tužší prkno, které má větší pružnost a responzivitu. Mnoho značek používá i kombinace obou laminací, pro dokonalé doladění a maximální využití tohoto materiálu. U některých modelů je ideální tuhost zajišťována i pomocí používání karbonových vláken. Například u prken Bataleon je používána technologie Carbon Stringers, kdy jsou karbonová vlákna vkládána na strategická místa, což zajišťuje lepší pop, vyšší stabilitu, a to i při zachování extrémně lehkého prkna. Různé výztuhy nemusí být pouze z karbonových vláken – například Rome do některých modelů vkládá bambusové tyčky, které také napomáhají lepším vlastnostem.
PROHNUTÍ
Camber
Nejzažitějším prohnutím snowboardu je „Camber“. Jak je vidět na obrázku, prkno je uprostřed zvednuté a sněhu se dotýká v bodech za vázáním. Díky tomuto tvaru máte skvělý pop a kontrolu nad deskou. Ideální je především pro větší kickery a pro jízdu na tvrdém povrchu.
Rocker
Druhým základním prohnutím je tzv. „Rocker“, který je v podstatě opakem Camberu a často se mu říká „banán“. Tvarem totiž připomíná právě zmíněné ovoce. Reverzní prohnutí je ideální především pro začátečníky, kteří ještě nemají takovou kontrolu nad prknem nebo pro jízdu na měkkém povrchu. Díky tomuto tvaru totiž lépe pluje sněhem.
Flat
Dalším možným prohnutím je potom „Flat“. Jak už z názvu vyplývá, jedná se o plochou desku, která zajišťuje stabilitu skoro ve všech podmínkách. Tento univerzální tvar se nejčastěji používá u freestylových prken.
Hybridní
Kromě klasických tvarů, jako jsou výše uvedené Camber a Rocker, vzniká i spousta dalších kombinací těchto dvou prohnutí, které se snaží dostat z prkna ty nejlepší vlastnosti pro preferovaný styl jízdy. Každá značka je kombinuje po svém a na trhu je nepřeberné množství patentů. Jedním z nejznámějších a nejvychytanějších hybridních tvarů prken je technologie 3BT od Bataleon.
Triple Base Technology (3BT) je patentovaná technologie, která zlepšuje funkčnost snowboardu snad ve všech ohledech. Spočívá ve složení třech různých náklonů skluznice. Střední část snowboardu je zcela rovná a boční části jsou zdvižené. Každý 3BT profil má jinak vymezený prostor, kde je snowboard plochý a kde se začíná zvedat. Všechny tyto snowboardy mají klasické prohnutí camber, které nabíjí 3BT technologii a dodává ještě větší pop. 3BT dodává snowboardu maximální pop do odrazu, lehčí zatáčení, lepší plutí v prašanu, stabilnější rychlou jízdu a minimální šanci na seknutí hrany!
BOTY
Pokud vybíráte celý snowboardový komplet, je ideální začít právě od výběru bot, protože ty jsou jednoduše priorita číslo 1. Při výběru musíte pamatovat, že v botách budete často trávit celý den, takže vám musí perfektně sedět a v žádném případě by vás nikde neměly tlačit nebo omezovat.
Snowboardové boty se za poslední roky hodně posunuly a díky používaným technologiím už dávno nemusíte nosit troje ponožky, aby vám nebyla zima. V botách jsou používány termo úpravy podrážek a vložek, které zajišťují, že vám bude na nohy teplo – podobně jako syntetické zateplení z mikrovláken. Jednou z variant je například technologie Sleeping Bag Reflective Foil, kterou používá značka Burton a jedná se o tepelný systém pod chodidlem, který vrací teplo k nohám a udržuje je v komfortu po celý den. Další variantou je také zateplení vnitřní botičky pomocí 3M Thinsulate Insulation, která zajistí dvakrát větší tepelný komfort, při stejné tloušťce materiálu. Vložky jsou často vyráběné z paměťové pěny, která zajistí, že se vám boty přizpůsobí na míru.
TVRDOST
U výběru snowboardových bot se zaměřte hlavně na tvrdost. I u bot má totiž tvrdost velmi podobné dopady, jako je tomu u desek. Měkké boty ocení zejména začátečníci a rideři, kteří rádi shredí raily ve snowparku nebo na streetu. Středně tvrdé boty jsou univerzálnější a využijete je zejména při all-mountain ježdění, případně pokud rádi skáčete. Tvrdé boty jsou potom ideální na rychlou jízdu, kdy vám dovolí rychleji reagovat a přenášet energii okamžitě do prkna.
SYSTÉMY UTAHOVÁNÍ
U bot si můžete vybírat i z různých typů utahování. Na výběr máte z klasických tkaniček, které dotahujete ručně, zavážete si mašličku a vyrážíte na svah. Od zavazování na tkaničky se ale hodně opouští a za poslední dobu se staly hodně oblíbené utahovací systémy za pomocí lanek.
Jednou z variant je například Speed Zone Lacing systém, který používá značka Burton. Jedná se o lanka, kterými botu utahujete dvouzónově. Jedním lankem utáhnete spodní část, druhým pak vrchní část boty. Lanka zafixujete do uzavřené polohy a je hotovo. Žádné rozvázané mašličky nebo promrzlé prsty z utahování.
Dalším „lankovým systémem“ je asi aktuálně nejoblíbenější systém BOA, kdy se jedná o systém lanek, který se utahuje otáčením kolečka. Hlavními benefity BOA systému je bez debat pohodlnost a důkladné dotažení, které ocení obzvlášť holky (potažmo i kluci, kteří svým polovičkám boty museli dotahovat :) ). I BOA systémy mohou být složeny z více zón, kdy jedním kolečkem utáhnete například jen spodní část boty (špičku a nárt), druhým pak dotáhnete šněrování na holeni. Další variantou je možnost kombinace BOA systému stahování spolu s tkaničkami.
VÁZÁNÍ
Abychom složili celý komplet dohromady, zbývá nám už pouze vázání. U něj si můžeme vybírat ze spousty různých druhů, výrobců, barev nebo materiálů. Pokud pomineme výběr jedno strapového a dvou strapového vázání, které je najčastěji používanou verzí vázání, je nejdůležitějším kritériem opět jeho tvrdost. A to jak tvrdost základny, tak tvrdost zadní patky. Tvrdost vázání odráží už výše uvedené vlastnosti snowboardů a bot – tedy, tvrdé vázání volíte v případě, že preferujete rychlou reakci prkna při vysokých rychlostech, měkké vázání pokud jste začátečníci nebo milovníci freestylu.
U výběru vázání je potřeba primárně myslet na velikost vašich bot. U jednotlivých modelů vázání si proto vždycky ověřte, jaká velikost vám bude na vaše boty sedět.
I při výrobě vázání dělají firmy možné i nemožné, aby zvýšili komfort při ježdění. Proto v nabídce vázání často najdete vypolstrované platformy, které zajišťují to největší pohodlí, eliminují vibrace a snižují například nárazy. Pokud hodně skáčete, určitě mrkněte na vázání od Burtonu, které v oblasti paty používají B3 Gel, který jinak používají do svých high-end modelů bot. Kromě toho se často můžete setkat se speciální úpravou strapů, které se díky Flex Slideru při zapínání nepřeklápí zpátky, ale drží odklopené, takže se pohodlně obujete a nešlapete si po strapu! U vázání pak rozhodně věnujte pozornost i ráčnám, které jsou buď plastové, kovové nebo vyrobené z kombinací slitin. Naštěstí už i u základních modelů bývají kvalitní kovové kousky, které vás nenechají ve štychu a strap vázání dobře utáhnou.
ZVÝHODNĚNÉ KOMPLETY
A pokud se chystáte na letošní zimu pořídit nový komplet, máme pro vás dobrou zprávu. Připravili jsme si pro vás spoustu zvýhodněných kompletů. Ty seženete už od 4.669 Kč za dětský komplet, 12.199 Kč za dámský a 12.799 Kč za pánský.