DOPRAVA OD 1000 Kč ZDARMA A 30 DNŮ NA VRÁCENÍ

Zpět

Co je nového u Rome SDS!

2021-02-15 | Rizo

Čaau!

Já jsem Rizo a vítám tě u svýho novýho blogu. V něm se zaměřím na produkty od legendární značky Rome SDS, která se zapsala do historie snowboardingu už hodně slušnejma zářezama. Jsem fakt nadšenej, že právě tuhle značku najdeš na mým Riderzone shopu, protože když mít ve výběru značek i nějaký ten snowboardový anti-establishment a pure core brand, tak Rome SDS byla jasná volba.

Stejně jako u mýho minulýho blogu o značce Bataleon, i tentokrát se nejdřív mrkneme na historii značky, která je víc než zajímavá. No a pak už pěkně vlítneme na technologie a taky na aktuální nabídku, kterou na Riderzone najdeš. Takže dej si pohodlí a jdeme na to!

Je konec tisíciletí a pánové Josh Reid a Paul Maravetz právě odchází ze svých pozic u Burton Snowboards a přemýšlí nad startem novýho brandu. Jejich cílem je, aby pod jejich značkou vznikaly top kvalitní věci, které budou lepší než průměrné produkty, které vznikají u většiny značek té doby. Mají jasný cíl a v hlavách plno vylepšení. V roce 2001 vzniká ve Waterbury v americkém Vermontu nová snowboardová značka Rome SDS.

[object Object]

Paul Maravetz a Josh Reid.

Už od samýho začátku má značka anti-establishment přístup a cíle rozhodně nesměřují k olympiádě a ke stupňům vítězů, ale k pravé podstatě snowboardingu, k zábavě a užívání si nejlepšího sportu na světě. Navíc je značka ve vlastnictví dvou nadšených riderů, kteří se plně soustředí pouze a jen na snowboarding. Tak tomu bylo, je a taky v budoucnosti bude.

Pánům se v průběhu let podařilo vytvořit brand, který zásadně promluvil do snowboardového trhu a dost razantně vběhnul mezi velké snowboardové šelmy. Tvoří kvalitní produkty, které skvěle fungují, patří k tomu nejlepšímu na trhu, každoročně vyhrávají ocenění, brand má nezaměnitelný a hodně viditelný team,… vytvořili brand, který oslovuje ridery po celém světě. Jakou cestou se ale vydat dál?

[object Object]

Ståle Sandbech na svém modelu prkna Stale MOD. Foto: Gimbal_God

Zásadní moment pro značku přichází v roce 2018, kdy se Josh s Paulem rozhodnou posílit svou pozici a značka přechází pod uznávaný Low Pressure Studio (Bataleon, Lobster, Switchback). V týhle společnosti startuje nová kapitola Rome SDS, která přináší své ovoce až do dnešních dnů. Kompletní konstrukční, vývojový a designerský team stále funguje ve Vermontu, výroba se přesunuje do SWS Factory v Dubaji a marketing pracuje z holandského Amsterdamu.

Nové spojení přináší taky nový přístup k jednotlivým produktům. Marketing manager Matt Stillman se svým teamem hodnotí aktuální pozici a produkty a nastavuje novou cestu. Do kolekce přichází nová vázání a řada snowboardových bot, konstrukce prken dostává nový technologie, které se zaměřují především na zlepšení skluznic a celodřevěných jáder. Hodně energie designéři věnují zdokonalení karbonových a bambusových HotRods výztuh. Produkty Rome SDS se opět posunují na vyšší level. Tyhle věci ale probereme za chvíli.

[object Object]

Foto: Rome SDS archiv

V dílnách Rome SDS za těch 20 let vzniklo velký množství revolučních produktů. Desky jako Agent nebo Artifact patří mezi ikonický boardy a nesmazatelně se zapsaly do historie snowboardingu a každý rok dělají radost mnoha jezdcům díky svým technologickým parametrům a skvělým konstrukcím. Mám plno kámošů, kteří na Rome SDS prknech začínali a i dnes značce zůstávají věrni. Pamatuju si i na chvíli, kdy jsem si poprvý vyzkoušel Rome vázání, což byla pecka a zážitek z jednoduchýho ovládání a bezproblémovýho fungování. Pokud se alespoň trochu zajímáš o snowboarding, určitě ti budou něco říkat jména Ståle Sandbech, Bjorn Leines, Laurent-Nicolas Paquin, Ozzy Henning nebo šílenej mlaďák Rene Rinnekangas. Team snů, tak tomu říkám já. Značka Rome SDS jednoduše zasekla sekeru hodně hluboko a jen tak jí někdo nevyndá.

[object Object]

Část Rome teamu: Ståle Sandbech, Ozzy Henning, Laurent-Nicolas Paquin, Rene Rinnekangas.

A proč tomu tak je? Hlavní důvod jsou přece top produkty, který jsou postavený na top technologiích. Ty nejzásadnější si právě teď představíme.

TECHNOLOGICKÉ VYCHYTAVKY U SNOWBOARDŮ:

Stejně jako většina snowboardových značek, i u Rome SDS se svezli s vlnou reverzního prohnutí prken a v aktuální nabídce tak najdeš nejen klasický camber, ale i další 3 hybridní tvary. Každému vyhovuje něco jiného, ale z týhle nabídky si vybere úplně každý.

Free-The-Ride -Rocker prohnutí na špičce prkna, flat na středu prkna a camber prohnutí na tailu prkna. Contact Rocker - Ploché prohnutí uprostřed prkna je doplněný o rocker mezi vázáním a konci prkna. Fusion Camber - Rocker prohnutí na špičce a patce prkna, camber prohnutí ve středu prkna. Stay Positive Camber - Klasický camber prohnutí po celý délce prkna.

U tvaru snowboardů Rome se ještě chvilku zdržíme. Několik modelů je totiž vybaveno novým Diamond 3D shapem a Double Kick prohnutím. Vychytávky, který ti to na prkně rozhodně usnadní.

Diamond 3D shape - Kontaktní body na špičce a patce snowboardu jsou zvednutý do konkávy. Tohle zlepšení konstrukce prkna bylo navržený pro lepší plutí v hlubokém sněhu a stabilnější jízdu v různorodém terénu a na tvrdém povrchu. Zlepšuje ovladatelnost prkna, minimalizuje zásek hrany a daleko líp vjíždí do oblouku. Double Kick -Nový tvar se zdvojeným zdvihem špičky a patky dává prknu lepší vlastnosti při pressech a při dopadech, takže ho najdeš především u freestylových prken.

[object Object]

Diamond 3D shape, Double Kick

Tvar prkna je jedna věc, ale co je uvnitř, to je podstatně důležitější. Jak jsem se zmínil už dřív, v novodobý historii značky se konstruktéři Rome zaměřili především na zlepšení použitých technologií a materiálů. Výsledkem jsou čtyři nové typy skluznic, čtyři modely dřevěného jádra a patentovaný uložení a zpracování uhlíkových vláken v kombinaci s bambusovým dřevem.

Tady bude určitě zajímavý zmínit konstrukci karbonových a bambusových HorRods výztuh, kterým se věnoval celý team inženýrů. Po dlouhých testech se zjistilo, že karbonové a bambusové pásky nemají takovou výkonnost, jako když se použije materiál ve tvaru prutu nebo tyčky. Ten je díky svému zaoblenému tvaru až několikanásobně výkonnější než v plochém tvaru. Navíc se tyhle uhlíkové a v některých modelech bambusové tyčky obalily dalším karbonem a vznikl tvar písmene z řecké abecedy omega. Zakomponováním této novinky do lůžka v dřevěném jádru a samozřejmě specifickým umístěním pro jednotlivé modely prken, se docílilo daleko lepší torzní tuhosti, lepšímu popu a tedy i lepšímu výkonu. Promovaní inženýři tady odvedli hodně dobrou práci.

Poslední věc, kterou ti u Rome snowboardů ukážu, jsou ještě Impact Plates, které fanoušek Rome SDS už nějakou dobu zná. U starších modelů si je můžeš pamatovat třeba ve verzi z titanu a dalších kovů. Tady ale zapracoval opět výzkum a aktuálně pod vázáním najdeš pláty ze sklolaminátového materiálu. Ten je lehčí a vibrace a dopady tlumí líp než dříve používaný materiály.

[object Object]

Testování jednotlivých konstrukcí na Mammothu. Tahle přesně vypadají Impact Plates pod vázáním.

TECHNOLOGIE VÁZÁNÍ:

Co tě na vázání Rome zaujme jako první? Mě rozhodně třídílná platforma. Ta dokonce u některých modelů, jako když by byla poloviční a něco na ní chybělo. Jak je možný, že tam není celá boční strana jako u zbývajících modelů nebo u vázání od jiných značek. Je to tím, že u Rome SDS mají dva typy baseplatů, a to FullWrap a AsymWrap. FullWrap podkova je vlastně klasickou součástí třídílných vázání, kdy jedna část baseplatu je patní oblouk připevněný ke spodní základně. U verze AsymWrap je tento oblouk ale poloviční. Jakto, proč, jakou to má výhodu? Vázání s tímhle typem podkovy je pružnější a poddajnější, vázání tak s tvojí nohou líp spolupracuje a i na samotné váze vázání je to dost znát.

Další komponenty, který stojí za tvou pozornost, jsou rozhodně strapy. Ty prošly taky slušnou obměnou a konstrukční team nad nimi strávil plno probdělých nocí. Výsledkem jsou ale super flexibilní a lehké kotníkové strapy, které jsou u vyšších verzí modelů vybaveny revoluční technologií AuxTech™. Na vázáních nové kolekce najdeš kotníkové strapy Proflex, Ultralight a Pureflex a nártové strapy Progrip a Puregrip. Hodně mě baví tunely na ozubené pásky, kterými jsou vybaveny všechny kotníkové strapy. Co mě totiž dokáže vždycky naštvat, jsou právě tyhle trčící pásky a manipulace s nima, když potřebuju upravit svý kalhoty přes vázání. Ufff! Tady tyhle nervy odpadají a jsem v klidu.

Vrátím se ale ke zmiňovaný technologii AuxTech™. Ta je použita jak na kotníkovém Proflex strapu, tak na nártové verzi Progrip strapu. Technologie AuxTech™ je výsledkem letitého vývoje jednotlivých částí snowboardového vázání, kdy u Rome zdokonalili přilnavost materiálu, jeho funkčnost a odolnost. Auxetické vzory mají geometrické tvary, který se při působení tlaku roztahují a otevřou se. Na rozdíl od PVC materiálů, které se zúží a slábnou, zůstává tato struktura pořád pevná, přitom ale stále dostatečně flexibilní. Tím se zvýší přilnavost a strap s touhle technologií daleko líp obemkne botu a pevněji jí zafixuje do vázání.

Povídáním o dalších částech vázání bychom tady strávili půl dne, tak to zkrátím a představím ti ještě jednu zajímavou část, která si získala plno chvály. Tím je možnost nastavení kotníkového strapu PivotMount. Polohování úchytů strapu jde na obou stranách vázání a tím získáš neuvěřitelných 64 kombinací u verze Max nebo 16 u klasické verze. Správným nastavením získáš lepší fixaci boty, okamžitou reakci při tlaku na vázání, ale i ideální tweak flex pro tvoje pressy. Každý, ať si to poladí podle sebe, možností je tady opravdu plno.

KVALITNÍ BOTA JE ZÁKLAD:

A jsme u poslední části, která za poslední roky prošla zásadní obměnou, a tou jsou snowboardové boty. Je dobře, že Rome managment začal řešit právě boty, protože základem je mít na noze kvalitní botu a ty v kolekci Rome chyběly. Tady se vedení rozhodlo jít cestou jednoduchosti, a jelikož novinkám předcházely i konzultace se zákazníky a maloobchodníky, na světě jsou tři řady bot.

STOMP - Základní řada pro začínající a progresivní ridery.
BODEGA - Středně tvrdá bota pro freestylově laděné jezdce.
LIBERTINE - Pevnější all-mountain bota.

Všechny tři řady pak v kolekci najdeš ve verzích Sequence Singe Boa, Hybrid Boa s kombinací klasického šněrování a Boa stahování a oblíbeného, na sobě nezávislého dvouzónového Focus Boa. Za tuhle volbu dávám Rome jedničku s hvězdičkou. V jednoduchosti je prostě krása. Jak jednotlivé systémy stahování fungují, můžeš vidět na tomto obrázku.

Tři řady bot znamená i tři řady vnitřních botiček. Všechny tyto verze jsou z tepelně tvarovaného materiálu, který tvou nohu skvěle obemkne a chrání jí jak před zimou tak samozřejmě před nepříznivými tlaky na nohu. Safety & comfort first! Model RAD F.I.T., který najdeš u řady Stomp, má své vlastní stahování, zbývající modely PRO F.I.T. a Ultralon F.I.T. jsou fixovány vnitřním stahovacím límcem uvnitř hlavní boty. Tady kotník dostane ještě větší komfort a noha je líp stáhnutá do paty. Nejvyšší řada Ultralon je navíc vybavena více vrstvou tlumící pěnou stejnýho názvu, která maximalizuje tlumící vlastnosti při dopadech a vibracích při jízdě. Výztuhy kotníku SkateCuff 3D jsou v týhle době nezbytnou samozřejmostí.

Kvalita bot šla u Rome SDS o několik tříd nahoru a za to si zaslouží body navíc. Jeden ale dostane ještě za materiál Durafit Shell. Inovativní vnější TPU materiál je tu s novou verzí hydroizolace. Líp chrání nohu před vnějšími vlivy, je odolnější proti oděru a líp drží celkovou strukturu boty. Najdeš ho u řady bot Libertine.

CO TI NA RIDERZONE NABÍZÍM?

A jdeme do finále dnešního blogu o legendární značce Rome SDS. Co by se tak slušelo na závěr? Co třeba tvůj nákup a vyzkoušení skvělých produktů této americké company? V nabídce toho mám totiž ještě dost. Koukni se na můj shop, kde právě teď najdeš dostatečný výběr snowboardů, vázání i bot. Kromě toho ale nechybí ani další část letošní Rome SDS kolekce, ke které patří například snowboardový batoh Honcho nebo nepostradatelný boardbagy Cache,Escort nebo Roadie.

SNOWBOARDY ROME SDS:

VÁZÁNÍ ROME SDS:

BOTY ROME SDS:

Rome SDS patří mezi světový top snowboardový brandy. Sympatická je jak s ohledem na své výrobky, tak na celkový přístup ke snowboardingu. Tvou pozornost si teda rozhodně zaslouží. Já ti už jen poděkuju za tvůj čas strávený u mého blogu o značce Rome SDS a užívej aktuální sněhové nadílky. Třeba to bude právě v doprovodu produktů týhle skvělý značky. Tak klikej, vybírej a já se těším na tvou další návštěvu mého RIDERZONE shopu.

RIDE ON!

Rizo

Zpět